
Fogászati implantátum
A fogak elvesztésének számos oka lehet, pótlásukról azonban gondoskodni kell. A rágóképesség visszaállítása sokféle, foghiány okozta betegségtől megóv. Az arc harmóniája, a szép mosoly növeli komfortérzetünket és önbizalmunkat.
Mi az a fogászati implantátum?
Fogászati implantátumnak nevezzük az állcsontba fogpótlás készítése céljából beültetendő, bioanyagból készült “műgyökeret”. Az implantáció célja a páciens számára használható és esztétikus fogpótlás elkészítése. Napjainkban a fogászati implantátumok túlnyomó többsége színtiszta, ötvözetlen titánból készül. A bioanyagokat – így a titánt is – teljes mértékben elfogadja az emberi szervezet. A felhasznált alapanyagok megfelelnek a legszigorúbb szabványoknak és előírásoknak, sterilizálva kerülnek felhasználásra. Klinikánk használatában lévő implantációs rendszerek rendelkeznek a nemzetközi minőségbiztosítási szabványokkal is.

Manapság a legtöbbet használt implantátum-forma a gyökérformájú implantátum melynek előnyei:
- természetes foggyökérformával megegyező kialakítás
- könnyű behajtás
- gyengébb csontminőség estében is kiváló primer stabilitás
- a csavarmenetek speciális kialakításának köszönhetően
a csontos gyógyulás az implantátumok korai megterhelésével sem károsodik

Az implantátumok méretei a gyártóktól függően változnak átmérőben és hosszúságban is, mely lehetővé teszi a személyre szabott implantálást.
Milyen foghiányokat pótolhatunk implantációs módszerrel?
- Egy fog hiánya: ide soroljuk azokat az eseteket, amikor egy egyébként ép fogívben egy vagy két fog hiányzik. Ilyenkor a szomszédos fogak lecsiszolása nélkül, csak implantátum(ok)on rögzítve készülhet el a fogpótlás.
- Több fog hiánya: ebben az esetben a fogak pótlása implantátumokra rögzített híd segítségével valósul meg. Annak megállapítása, hogy egy adott foghiány pótlásához hány darab implantátum szükséges, előzetes tervezést kíván.
- Teljes fogatlanság: a meglevő csontkínálattól függően ültethetünk be implantátumokat. Ha lehetőség van rá, lehetséges és javasolt is a teljes fogazat rögzített fogpótlással történő pótlása (ilyenkor fix fogpótlás, azaz híd fogja pótolni az egész fogazatot), de alkalmazhatóak egyéb megoldások is, mint például a két vagy négy implantátumon rögzített teljes kivehető fogsor, amelynek viselése nyilvánvalóan sokkal elviselhetőbb, kedvezőbb, mint egy rögzítés nélküli teljes kivehető protézisé. Lehetséges a kivehető és a fix fogpótlás kombinációja is.
Implantáció feltételei:
- jó általános egészségi állapot
- megfelelő és elegendő csontkínálat és csontminőség
- a páciens kifejezett szándéka az implantációs fogpótlás megvalósítására
- megfelelő szájhigiéné, illetve ennek tudatos fenntartása
- az állcsontok növekedése befejeződése
- műtéti beleegyező nyilatkozat elolvasása, aláírása

Az implantáció ellenjavallatai
- Az implantáció olyan esetekben ellenjavallt, amikor a műtét károsíthatja a beteg egészségét, vagy a beteg egészségi állapota befolyásolja hátrányosan az implantáció sikerességét. Általános és helyi ellenjavallatok ismeretesek
- A sebészi beavatkozások általános ellenjavallatai (pl. súlyos vérzékenység, olyan rossz általános állapot, amely a műtétet aktuálisan lehetetlenné teszi stb.).
- Minden olyan betegség vagy gyógyszeres kezelés, amely az implantátum gyógyulását hátrányosan befolyásolja. Ide soroljuk a nem kezelt cukorbetegséget, a csontanyagcsere zavarait, daganat miatti citosztatikus kezelés alatt állókat.
- Relatív ellenjavallatot képez a véralvadásgátló kezelés, melyet mindenképpen jelezzen kezelőorvosának.
- Terhesség esetén nem végzünk fogászati implantációt.
- Az együttműködésre, a szájhigiénia fenntartására fizikailag vagy szellemileg képtelen egyének esetén nem javallt a fogászati implantáció.
- Alkoholbetegeknél és extrém erős dohányosok esetében sem végzünk fogászati implantációt.
- A csontszövet extrém mértékű hiánya, vagy implantológiai szempontból kedvezőtlen minősége esetén
- Az állcsontok olyan helyzeti vagy funkcionális rendellenességei esetén sem javasolt a műgyökér-beültetés, amelyek miatt fogpótlás elkészítése lehetetlen lesz. Ilyen például a nagyfokú mélyharapás.
Az implantológiai tervezés
A fogászati implantációt megelőzően minden esetben tervezésre kerül sor. A tervezés, előkészítés minden páciens esetén egyénileg és személyre szabottan panoráma röntgen és dental CT alapján történik. A tervkészítés során – a tervezett fogpótlás milyenségének és a páciens adottságainak figyelembevételével – meghatározzuk a beültetendő implantátumok számát, méretét, típusát; továbbá azt is, hogy szükség van-e csontpótlásra, arcüreg-alap emelésre. A tervezés nem kizárólag a fogászati implantációra, hanem az arra készülő fogpótlásra is vonatkozik.
A műtét a sterilitás szabályait maximálisan betartva történik.
Háromféle implantációs módszert alkalmazunk:
- azonnali implantáció: a fog eltávolításával egyidőben alkalmazott beültetés
- késleltetett: a fog eltávolítása után 4-8 héttel történik
- késői: a fog elvesztése után 3 hónappal, vagy még később végzett implantáció
Teendők közvetlen a műtét után
- antibiotikum szedése az orvos által javasolt adagban ajánlott
- fájdalomcsillapító használata fájdalom esetén
- az ajánlott szájöblítőt használni másnaptól, minden étkezés után
- javasolt a fogmosás már a műtét napján speciális puha fogkefével
- a műtéti terület jegelése (kívülről)
- a műtétet követő 3-4 napban tartózkodjunk a nehéz tárgyak emelésétől
- amíg hat az érzéstelenítő addig ne egyen és igyon
- ne piszkálja, nyomkodja a sebet
- a műtétet követő 7.- 10. napon ki kell szedetni a varratot.
- szűnni nem akaró panasz (fájdalom, láz) esetén keresse fel fogorvosát
- 1-2 napig tejes, tojásos dolgot nem szabad inni, enni
- Tilos a dohányzás
Újdonság: All on 4 technika

Foghúzás és implantáció egy ülésben,
a páciens még aznap megkapja ideiglenes,
felcsavarozható fogpótlását

A pácienset és a műtéti területet a beavatkozásra előkészítjük. Az orvos és az asszisztensek maszkot, sapkát, műtősruhát vesz fel, majd bemosakodás után steril kesztyűt húz fel. Az implantációt általában helyi érzéstelenítésben végezzük. A műtét ezen körülmények között fájdalommentesen végezhető. Szükség szerint altatásban is végezhető implantáció klinikánkon.
Az implantátumok gondozása
- a műtét után egy héttel eltávolítjuk a varratokat, ellenőrizzük a sebvonalat, illetve az implantátumokat
- a második kontrollvizsgálatra a fogpótlás elkészítése előtt, tehát az implantáció után három-hat hónappal kerül sor
- a harmadik kontrollvizsgálatot a fogpótlás használatba vétele után 2 héttel végezzük el.
- ezt követően – személyre szabottan – félévente vagy évente végezzük el az ellenőrzést.
Ettől függetlenül természetesen a kezelőorvosnál kell a betegnek jelentkeznie, ha bármi panasza van az implantációval, vagy az arra készült fogpótlással kapcsolatosan. Az implantációs beavatkozást részletekbe menően dokumentálni kell, és ez a későbbiekben megkönnyíti a páciens nyomon követését. A későbbi kontrollvizsgálatokat ugyanígy adminisztráljuk. A rendszeres kontrollvizsgálat biztosíthatja az implantátumok hosszú távú sikerességét.

Egy fog hiányának pótlása
implantátummal

Az implantáció sikeressége
Az implantáció akkor nevezhető sikeresnek, ha nincs fájdalom, idegentest-érzés, nincs implantátum körüli gyulladás, az implantátum nem mozog, továbbá a röntgenfelvételen nem látható az implantátum körül csontfelritkulás. A sikeres implantáció kifejezés tehát nagy hangsúllyal a hosszú távú sikerességre vonatkozik. Ebből viszont következik, hogy a sikerességért egyrészt az implantációt végző orvos, másrészt az implantátumot viselő páciens tehet sokat. Az implantációval foglalkozó szakirodalom szerint az implantátumok sikeressége 90 % feletti, mindezt saját tapasztalatunk is megerősíti. A sikertelenség minimálisra csökkent rátája tovább csökkenthető azáltal, hogy a sikertelenül beültetett implantátumok helyére – a szakmai szempontok figyelembevételével és annak függvényében – újabb implantációt végzünk.
Mindezek alapján elmondható, hogy a sikertelen implantáció igen ritka.

